czwartek, 10 lipca 2014

Chcę żyć - Michał Piróg

Kiedy był dzieckiem lekarze przepowiadali, że nie będzie chodził. Jednak dzięki swej determinacji został uznanym tancerzem i choreografem. Za najważniejsze uznaje  zasady: być wiernym sobie i nie przestawać walczyć o swoje marzenia. Michał Piróg po raz pierwszy tak szczerze opowiada o trudnej drodze do spełnienia marzeń, okrywaniu korzeni, odważnym coming-oucie oraz o tym, dlaczego nie wierzy w słowo „nigdy”.
W "Chcę żyć", Michał opisuje wszystkie przeszkody, które musiał pokonać, aby dotrzeć tam, gdzie zawsze pragnął.

Nie przepadam za biografiami. Staram się po nie nie sięgać, gdyż większość mnie rozczarowuje i nudzi. Jednak gdy obejrzałam wywiad z Michałem Pirógiem w telewizji, w mojej głowie pojawiła się myśl, że muszę przeczytać jego biografię. Sama postać Piróga wzbudza nieraz skrajne emocje. Osobiście do jego osoby podchodziłam dosyć obojętnie, ani go nie uwielbiam, ani nie nienawidzę. Jednak od czasu do czasu zdarzało mi się obejrzeć z nim jakiś wywiad, dowiedzieć się czegoś o jego życiu. Tak też stwierdziłam, że książka ,,Chcę żyć" nie musi się okazać wcale dla mnie nudna. 

Bardzo szybko się przekonałam, że książką ,,Chcę żyć" jest dla mnie ciekawa. Poznawanie faktów z życia Michała okazało się dla mnie interesującym przeżyciem. Do tej pory nie miałam pojęcia, że ma on za sobą takie ciekawe życie. Od małego walczył i się nie poddawał, dążył do osiągnięcia tego, czego pragnie. Po przeczytaniu tej książki można czuć się naprawdę zainspirowanym do realizowania swoich marzeń. Ja tak przynajmniej się czułam po przeczytaniu niektórych rozdziałów. 

W książce spodobały mi się także bardzo zdjęcia. To właśnie do nich zajrzałam jeszcze przed rozpoczęciem czytania, a później kilkakrotnie powracałam do nich i przyporządkowywałam je do danego okresu z życia Piróga. Po przeczytania ,,Chcę żyć" naprawdę dogłębnie można poznać życie Michała. Dowiedziałam się o jego dzieciństwie, sukcesach, życiu geja i Żyda we współczesnym świecie, które mnie trochę zaskoczyło. Nie spodziewałam się, że jakakolwiek biografia przypadnie mi aż tak do gustu, że podczas czytania nie będę miała ochoty omijać jakiś nudnych fragmentów, gdyż tu takich po prostu nie było. Wszystko mnie ciekawiło i całość przeczytało się bardzo przyjemnie.  

Ocena 5,5/6

14 komentarzy:

 1. bardzo cenię Piróga. jest szalony, zakręcony i wiernie trzyma się swoich poglądów. biografię na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej sięgam tylko po biografie ważnych dla mnie osób albo po te polecane, bo co tu dużo mówić - jeśli ktoś jest dla mnie obojętny, a nie jest intrygującą postacią, to pewnie się znudzę. Myślę jednak, że przy tej książce nuda odeszłaby na bok :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo rzadko czytam biografie. Podziwiać autora za determinację i siłę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Determinacja godna podziwu, ale nie przepadam za Pirógiem, dlatego nie sądzę, by jego biografia mnie zainteresowała. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A jednak widzę, że warto do niej zajrzeć

  OdpowiedzUsuń
 6. Zazwyczaj nie czytam tego typu pozycji, ale może do tej się przekonam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię tego pokręconego gościa, dlatego z przyjemnością poznam jego biografię.

  OdpowiedzUsuń
 8. Do Michała nic nie mam, więc jak kiedy wpadnie w ręce to czemu nie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam o tej książce. Mało brakowało, a i na spotkanie promocyjne bym dotarła... :D Podoba mi się dystans Michała do wszystkiego, stąd książka też bardzo mnie ciekawi... :D Trzeba odnotować pozycję do przeczytania :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakoś do mnie to zupełnie nie przemawia, bo nie lubię tego człowieka. Wypowiada się w tym nowym programie w tvp1 (chyba nazywa się "Się kręci"?) i niewiele ma do powiedzenia inteligentnego. Nie twierdze, że nie jest bystry, bo nie mnie to oceniać, ale po prostu nie zna się na tematach poruszanych w programie. Podobnie jak Pan Michał Wiśniewski, który również jest tam ekspertem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię Piróga i chętnie przeczytam co ma do powiedzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Michał to postać bardzo ciekawa, niekiedy wręcz kontrowersyjna. Ale wydaje się być dość sympatyczny i na swój sposób motywuje innych do spełniania marzeń. Gdy tylko trafi w moje ręce to z dużym zainteresowaniem przeczytam tę biografię.

  OdpowiedzUsuń
 13. Rzadko sięgam po biografie, chociaż lubię je czytać. Może kiedyś zapoznam się z treścią tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Hm, również nie przepadam za biografiami, ale ta wydaje się być ciekawa;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!