poniedziałek, 28 listopada 2011

Gorzej niż martwy - Charlaine Harris

Społeczność nadnaturalnych z luizjańskiego Bon Temps przeżyła ostatnio wiele nieprzyjemnych zdarzeń: z jednej strony dały o sobie znać potężne siły natury, czyli niszczycielski huragan Katrina, z drugiej, aktu nienawiści dokonali ludzie, którzy podłożyli bomby w hotelu w Rhodes, gdzie odbywało się wampirze spotkanie na szczycie. Sookie Stackhouse jest bezpieczna, lecz poruszona, zaszokowana i zmęczona – z całych sił pragnie powrotu do normalności. Niestety, sytuacja stale się pogarsza. Zbyt wiele wampirów (w tym liczni przyjaciele Sookie) zginęło w Rhodes lub zmarło z powodu odniesionych tam ran. A po chłopaku telepatki, tygrysołaku Quinnie, słuch zaginął. Świat wokół zmienia się, nawet jeśli nie podoba się to wampirom czy zmiennokształtnym. W dodatku Sookie, Przyjaciółka Wilkołaczego Stada, telepatka połączona więzią krwi z przywódcą społeczności lokalnych nieumarłych, trafia w sam środek tych przemian. Grozi jej niebezpieczeństwo i śmierć oraz – nie po raz pierwszy – doświadcza zdrady ze strony kogoś, kogo pokochała. I chociaż w końcu opada bitewny kurz, a przedstawiciele różnych społeczności zawierają przymierza, świat Sookie nigdy nie będzie już taki jak przed Katriną.

Kolejne spotkanie z Sookie Stackhouse było bardzo przyjemnym dla mnie spotkaniem. Autorka po raz kolejny mnie przekonała, że warto sięgać po ten cykl, gdyż po prostu jest boski. Uprzedzam jednak, że książki powinny być czytane po kolei, gdyż tylko wtedy możemy się dowiedzieć wszystkich ważnych wydarzeń oraz zachwycać się bez żadnych znaków zapytania tą częścią. 

Można by powiedzieć, że w życiu Sookie nic nowego się nie dzieję. Po raz kolejny ktoś próbuje ją zabić. Po jej chłopaku słuch zaginął. Tylko, że została wmieszana w konflikty wilkołaków. A jej chłopakiem nie jest już wampir tylko tygrysołak. Mimo ,,rutyny'' którą zawsze możemy powiązać z główną bohaterką mamy i inne wydarzenia, które zaciekawią czytelnika. Otóż Sookie poznaje swojego krewnego, lecz ze swoim szczęściem nie może się z nikim podzielić, gdyż może przyciągnąć na siebie jeszcze więcej kłopotów. Współlokatorka Amelia w końcu została skarcona za swój postępek, jak zaczęłam już o Amelii to zdradzę, że w tej części poznamy jej ojca za którym bohaterka nie przepada. 

Książka ,,Gorzej niż martwy" jak i poprzednie części obfituje w akcję, bardzo dużo akcji i napięcia. Między innymi walka, która wywiąże się (nie zdradzę między kim) jest szczegółowo i krwawo opisana, a Sookie była na środku pola walki. Może kogoś zawiodę, może kogoś teraz uszczęśliwię, lecz ta część się różni od innych, wyjątkowym elementem, gdyż ,,Cykl o Sookie Stackhouse" jest znany z wielu scen seksu, tak w tej części skurczyło się do minimum. Sookie postanowiła być wierna swemu chłopakowi, gdy on się do niej nie odzywał, więc czytelnicy, którzy nie przepadali za tym mają kolejny pozytywny argument, by sięgnąć po tę część.

,,Gorzej niż martwy" jest to książką po którą sięgną na pewno fani tego cyklu, a jest ich nie mało, lecz zachęcam każdego by choć spróbował sięgnąć po ten cykl, a dopiero potem może wypowiadać się negatywnie. Mnie ten cykl wciągnął, od okładek, które bardzo mi się podobają, do ostatniego słowa na ostatniej stornie książki.

Ocena 6/6
Za książkę bardzo dziękuję!!

5 komentarzy:

 1. Chyba pierwsza tak pozytywna recenzja tej książki,serii, jaką czytałam. Mnie osobiście niezbyt ciągnie do niej,ale mam w planach zapoznanie się z chociaż pierwszy tomem,żeby zobaczyć mniej więcej czy jest fajna;) I być może dojdę i do tej części,kto wie;D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla fanów serii, jednak ja nie miałam okazji się z nią zapoznać, gdyż niestety, ale ja się nie zapoznałam. Zbyt wiele części do nadrabiania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Taaa, to ta seria. ALe mimo wszystko nadal chcę ją kiedyś przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba pierwsza i jedyna pozytywna recenzja na temat tej części. Mnie niestety kompletnie zawiodła i nie mogę podzielić tego zachwytu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wysoka ocena. Serial uwielbiam a z serii książkowej czytałam chyba z dwie pozycje i były nawet niezłe.
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!