poniedziałek, 18 czerwca 2012

Władca wilków - Juraj Cervenak

Władca wilków to pierwszy tom opowieści o zemście potomka bogów, wojownika Rogana, wspieranego przez wilka z zaświatów, Gorywałda.
Prawie dziesięć lat walczył w wojnach, które doprowadziły do rozbicia imperium Awarów, rozciągającego się na równinach pomiędzy Dunajem a Cisą. Należał do drużyn słowiańskich książąt, był najemnikiem, walczącym po stronie Karola Wielkiego, służył w szeregach armii bułgarskiego chana Kruma. Czarny Rogan. Osławiony łucznik, bezlitosny pogromca Awarów. Każdy wódz pragnie mieć go po swojej stronie.
Działa teraz na własną rękę, zapuszcza się w ciemne, zamieszkane przez duchy i demony lasy za Hronem. Tropi ślady Krwawych Psów - najokrutniejszych awarskich oprawców. Dzięki spotkaniu z wiedźmą Mireną i władcą wilków, Czarnobogiem, szybko się dowie, że jego powołaniem jest nie tylko zemsta za dawno nieżyjących bliskich. Aby sprawdzić, jakie drzemią w nim siły i jakie posłannictwo przypadło mu w spadku po nieznanych dotąd przodkach, będzie musiał udać się do królestwa Moreny, bogini śmierci…

Awarowie napadają na osady, chwytają niewolników, okradają posiadłości, gwałcą kobiety. Przeciw nim bojuje wiele wojowników, lecz jednego spośród nich imię zna każdy. Zwą go Rogan, Czarny Rogan. Najlepszy łucznik z najlepszych, a jego celowi przyświeca zemsta. Zemsta za zabicie żony i uprowadzenie syna. Zemsta, która nie uwoli go spod swojego władania póki nie pokona wszystkich wrogów. Do tej pory podróżujący sam zdobywa kompanów, którzy także chcą zgładzić Awarów i którzy także wiele poświęcą dla sprawy. 

Przemierzając przez kolejne strony książki przez cały czas miałam wrażenie, że czytam coś naprawdę dobrego i to przekonanie nie opuściło mnie ani na jedną stronę. Wiele książek jest dobrych i które mi się podobają, lecz wiele z nich ma fragmenty, które mi się przeszkadzają w odbiorze, gdyż po prostu w którymś momencie autor się zapędza do przesady. W tej pozycji nie miałam ani razu takiego wrażenia, co skutkowało moim ogólnym zdumieniem i zafascynowaniem się książką. 

W tej książce nie tylko nie znalazłam nie podobających się fragmentów, lecz także dla mnie brakuje w niej złych postaci. Każdy bohater, który się pojawił w tej pozycji czaruje czytelnika swoimi cechami, odwagą i siłą, tajemniczością, wrogością, niebezpieczeństwem jakie wprowadza w bieg zdarzeń. Mimo, że jakaś postać jest nam wroga, gdyż trzymamy stronę jego przeciwnika, to i tak potrafi nas zafascynować swoją charakterystyką, jaką ze sobą niesie, gdyż żadna postać nie jest omijana, by później, po przeczytaniu książki, zastanawiać się kto to był i po co został wtrącony w bieg zdarzeń. 

Polecam tę książki dla wszystkich miłośników poznawania czegoś nowego, niebezpiecznego i co niesie ze sobą lubość do swej własnej historii. 

Ocena 6/6
Za książkę serdecznie dziękuję!!

11 komentarzy:

 1. Zapowiada się niezwykle interesująco, będę musiała się za nią rozejrzeć !

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że warto się z nią zapoznać, więc rozglądnę się za nią :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chcę tę ksiązkę *_*

  OdpowiedzUsuń
 4. Oho, zapowiada się naprawdę ciekawa lektura. Muszę rozejrzeć się za tą książka. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się naprawdę ciekawie, dlatego strasznie się ciesze, że mam ją już na swojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem nią zainteresowana i mam zamiar przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. chwytliwa okładka, ale ja konsekwentnie zostaje przy zrobieniu sobie przerwy od fantasy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie książka, która spodoba się moim kolegom:)). Szepnę im o niej słówko:D

  OdpowiedzUsuń
 9. Po raz pierwszy słyszę (a raczej czytam) o tej książce. Cóż, jeszcze się zastanowię.

  OdpowiedzUsuń
 10. Raczej nie w moim typie :)
  Dodaje do obserwatorów :)
  http://blask-ksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!