czwartek, 14 czerwca 2012

Wizja fotografa - Michael Freeman

Fascynująca podróż po świecie fotografii * Odkryj tajemnicę dobrych zdjęć * Poznaj najsłynniejszych w historii fotografów z całego świata * Zajrzyj za kulisy fotografii artystycznej, modowej, reklamowej i dziennikarskiej
Michael Freeman przygląda się dorobkowi najsłynniejszych fotografów w dziejach, objaśnia, w jaki sposób należy patrzeć na fotografie i czerpać z nich naukę. W tej książce znajdziecie omówienie prac takich mistrzów w historii fotografii jak Frederick Henry Evans, Frans Lanting, Nan Goldin, Paul Outerbridge, Walker Evans, Cindy Sherman, Elliott Erwitt, Trent Parke, Jeff Wall, Paul Strand, Romano Cagnoni, Horst Faas, James Casebere, Richard Avedon, Robert Adams i wielu innych. Poradnik łączy w sobie cechy wspaniałego albumu i kompleksowe spojrzenie na dorobek największych w dziejach fotografii.

Teraz, czyli w czasach, gdy prawie na każdym kroku możemy spotkać się z fotografią, spotykamy także fotografów, którzy lubią być doceniani, którzy uważają, że ich prace są oryginalne i wyjątkowe, że się wyróżniają spośród tłumu. Ale czy tak naprawdę jest? Podobno trzeba być geniuszem by stworzyć taką fotografię. A ich twórcy okazują się być po prostu dobrzy, a nie wyjątkowi. Ale co tak w ogóle tworzy wyjątkową fotografię i czy wszyscy umieją ją wyróżnić spośród tłumu? Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się właśnie z tej książki, choć nie wszyscy czytelnicy zgodzą się z autorem. 

Przyznaję się bez bicia, że pierwszą rzeczą jaką zrobiłam po wzięciu książki do rąk było dokładne obejrzenia zdjęć jakie znajdują się w tej książce. Nie jestem jakąś wielką znawczynią fotografii, ale uwielbiam oglądać interesujące zdjęcia, a w tej książce znajdziemy ich mnóstwo, bo w końcu o tym jest ta książka. Dopiero po obejrzeniu fotografii zaczęłam czytać tekst, który sprawił, że przy powtórnym spojrzeniu na zdjęcia widziałam je już inaczej, dostrzegałam zawsze coś nowego, czego za pierwszym razem nie dostrzegałam, więc śmiało mogę stwierdzić, że książka uczy.

,,Wizja fotografa" polecam dla wszystkich, którzy interesują się fotografią i dla tych, którzy planują zająć się amatorską fotografią. Jest to książka, która może wskazać nową drogę, nowe spojrzenie na świat, które prowadzi do zrobienia dobrego, wyjątkowego zdjęcia, które zachwyci odbiorców. Także jeśli nie zajmujecie się fotografowaniem to warto przeczytać tę książkę, by dowiedzieć się jak poprawnie interpretować zdjęcia, gdyż autor robi to w niesamowicie ciekawy sposób, który na pewno zainteresuje czytelnika.

Ocena 5,5/6
Za książkę bardzo dziękuję!!

5 komentarzy:

 1. Wśród moich znajomych mam zapaloną amatorkę fotografii, więc z pewnością jej polecę powyższą książkę:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie, ale znam kogoś komu bardzo się ona spodoba :D

  OdpowiedzUsuń
 3. książek o fotografii nigdy za wiele, tym bardziej, że od miesiąca mam swoje cacuszko i pstrykam foty wszystkiemu co nie zdąży przede mną uciec ;P

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja się interesuje amatorsko fotografią i chętnie poznam powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. To muszę polecić koleżance :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!