sobota, 22 października 2011

Traktat o szczęściu - Jean D'ormessonJest wiele dróg do szczęścia.Rozejrzyj się i znajdź swoją.
Wiara, nauka, filozofia, literatura, historia - największe umysły od tysiącleci poszukiwały odpowiedzi na najistotniejsze pytania ludzkości, w tym na to jedno, być może najważniejsze - o istotę szczęśliwego życia.
Dziś drogi do osobistego szczęścia poszukują wszyscy. Wbrew temu, co głosiły setki książek, nie ma jednej recepty na szczęście, jednej ścieżki, jednej definicji. Każdy z nas musi wyruszyć we własną, wyjątkową podróż.
Dlaczego warto wybrać się w tą podróż właśnie z Traktatem o szczęściu? Ponieważ Jean d'Ormesson nie podaje nam gotowych rozwiązań - uczy za to, w jaki sposób korzystać ze skarbnicy ludzkiej mądrości gromadzonej od wieków. Autor nie obiecuje, że lektura książki odmieni życie czytelnika. Zmieni za to jego myślenie, pozwoli zrozumieć, że szczęście to nie rzadkie chwile euforii, ale sposób myślenia o sobie i o świecie.

Nie mam pojęcia czemu ta książka mnie zainteresowała. Wzięłam ją bez większego zastanowienia. Pierwsza myśl, kiedy przeczytałam o tej książce było to, że warto czasem coś przeczytać innego, czego do tej pory nie znało się, i tak o to ona znalazła się w moich rękach. Kiedy przeczytałam kilka pierwszych stron byłam bardzo ciekawa jak będzie moja reakcja na tą książkę, więc pod wpływem ciekawości zaczęłam ją czytać. 

,,Traktat o szczęściu" jest to książka, która nie można nazwać lekką, gdyż jest ona swego rodzaju dla nas poradnikiem. Jest to książka, która skłania czytelnika do głębokich refleksji, mimo małego rozmiaru książka zajmuję nam wiele czasu, gdyż warto się zastanowić nad tym co jest w niej napisane.

Nie jest to książka, która przeczytać mogą wszyscy, nawet ja po przeczytaniu jej nie wiem czy dobrze ją zrozumiałam.  Moim zdaniem jest to książka do której powróci się nie raz by przypomnieć nieraz dziwne nieraz śmieszne nieraz bardzo interesująca fragmenty tej książki. 

Znajdziemy w niej wiele informacji, które do tej pory znaliśmy, ale nie odbieraliśmy w ten sposób, w który pokazuje nam autor.Także możemy się z niej czegoś nauczyć. Pisarz bardzo fajny sposób przedstawił nam obrazy tego co dzieje się w okół nas, albo to co już się zdarzyło, co daje nam odczucie, że ze zwykłej informacji możemy wyciągnąć wiele myśli na ten temat.

Nie mogę opowiedzieć o tym co przeczytałam, gdyż tego nie da się opisać słowami, trzeba po prostu tę książkę przeczytać.

Warto sięgnąć po tę książkę i znaleźć w niej swój spokój, swoje szczęście.

 Ocena 5/6
Za książkę bardzo dziękuję!!

3 komentarze:

  1. O książce nie słyszałam, ale może się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hm... Zastanowię się, ale jestem na najlepszej drodze, by po nią sięgnąć ;)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!