poniedziałek, 12 grudnia 2011

Bardzo biała wrona - Ewa Nowak

Natalia - miła, spokojna dziewczyna, poznaje Norberta - pozornie sympatycznego chłopaka z dobrej warszawskiej rodziny. Związek tej dwójki licealistów z każdym dniem staje się coraz bardziej mroczny, a Natalia przeżywa coś, czego żadna dziewczyna nigdy nie chciałaby doświadczyć. Skąd bierze się przemoc w związku? Jak to się dzieje, że zamiast wielkiej miłości przychodzi gorycz i rozczarowanie? Burzliwy związek Mileny i Witka, pary z powieści Krzywe 10, podsuwa czytelnikom inne pytanie: dlaczego niszczymy to, na czym nam najbardziej zależy? I czym właściwie jest niewierność? Bardzo biała wrona podejmuje temat niezwykle poważny. Autorka z właściwą sobie przenikliwością wskazuje całą masę symptomów, które w zdrowym związku dwojga ludzi pojawić się po prostu nie mogą. Każda dziewczyna, która marzy o prawdziwym uczuciu, powinna po tę powieść sięgnąć - choćby po to, by zrozumieć, od jakich chłopców lepiej trzymać się z daleka i jak nie dać sobie zrobić krzywdy.


Z panią Ewą Nowak jest to już moje kolejne spotkanie. Każda jej książka urzeka mnie inaczej. Bardzo się cieszę, że mogłam i zapoznać się kolejną książką tej autorki, gdyż każda niesie ze sobą jakieś przesłanie, wartości życiowe. Nieraz przedstawia sytuacje z życia nastolatków które dla nie jednej osoby mogły wydać się niemożliwe, a dla innych sytuacją z własnego życia.

Natalia i Norbert to nasi główni bohaterowie, to właśnie ich życie poznajemy w tej książce. Na początku poznajmy ich dzieciństwo, które nie zapowiada wydarzeń w ich przyszłości. Natalia spokojna, wrażliwa dziewczyna, niesprawiająca kłopotów. Do tej pory jedynaczka. Norbert pochodzący z rodziny muzyków. Dziadek kierował go także w ten kierunek, lecz on nie miał do tego talentu. Na początku wydaje się być wrażliwy, romantyczny, zakochany w Natalii od pierwszego wejrzenia. Do czasu, gdy zazdrość i niepohamowanie doprowadzi ten związek do skrajności.

Na początku związek Natalii i Norberta wydawał się być idealny, romantyczny, taki jaki każda koleżanka zazdrościła. Wraz ze stażem związku, zaczęły się problemy. Najpierw niewinnie, potem co raz gorzej. Przed przeczytaniem czytałam tylko jedną recenzję, kiedy postanowiłam, że muszę przeczytać tę książkę, ale nie spodziewałam się znaleźć w tej książce takiej historii. Miałam ogólny zarys jej, lecz czytając poznając szczegóły, książka stawała się bardziej przerażająca,a wydarzenia w niej odrażająca.

,,Bardzo biała wrona" nie jest to zwykła książka dla nastolatków. Jest to książka, która niesie ze sobą pewne przesłanie do młodzieży, by w życiu być ostrożnym i nie angażować się w nieodpowiednie dla siebie znajomości. 

Ocena 5,5/6
Za książkę bardzo dziękuję!!

6 komentarzy:

 1. Czytałem!:) Warta polecenia, ukazuję drogę od miłości do strachu w związku, życiowe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię książki pani Nowak, więc czemu nie. Dodatkowo recenzja brzmi zachęcająco, więc tym bardziej mam ochotę na tę lekturę:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Będę czytał "Bardzo białą wronę" na konkurs. Dzięki twojej recenzji trochę bardziej ją poznałem xD

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako, że jestem fanką Ewy Nowak i jej powieści dla młodzieży to chętnie sięgnę i po tę część ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie czytałam, ale kiedys z pewnością to nadrobię, gdyz bardzo lubie twórczość tej autorki, a w dodatku ty też polecasz :D

  OdpowiedzUsuń
 6. o pani Nowak słyszałam już wiele dobrego więc chętnie poznam coś spod jej pióra :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!