czwartek, 22 grudnia 2011

Podglądanie Wszechświata - Michał Heller

Czy Wszechświat wymaga poprawek? Jak poruszają się gwiazdy? Czy istnieje życie na Marsie? Co to znaczy, że w próżni są dziury?

Podglądanie Wszechświata to pasjonująca podróż przez historię fizyki i współczesną kosmologię. Autor w przystępny i zwięzły sposób przedstawia najważniejsze problemy tych nauk. Prezentuje ogólną i szczególną teorię względności, mechanikę kwantową i teorię superstrun. Są tu również sylwetki wybitnych uczonych - zarówno tych słynnych, jak Newton, Leibniz, Einstein czy Heisenberg, jak i mniej znanych, ale równie zasłużonych dla rozwoju nauki. Refleksja naukowa łączy się tu z teologiczną - autor stawia pytania o miejsce człowieka w Kosmosie czy relacje między nauką i religią.

Wszechświat, już samo to słowo wywołuje u mnie dreszcz i rozmyślania na temat Wszechświata. Jak powstał, czego się o nim w najbliższej przyszłości dowiemy? Samo słowo potrafi skłonić nas do refleksji, dlatego też postanowiłam sięgnąć po tę książkę. Wprowadza ona nas w podróż po naukach, której nie mogłam sobie odpuścić. ,,Podglądanie Wszechświata" jest to książka, którą polubiłam od razu kiedy przeczytałam, że znajdziemy w niej między innymi fizykę, kosmologię. Po przeczytaniu jej nie zostało mi nic więcej jak się w tej książce zakochać.

Mimo mojego upodobania do czytania książek, humanistką nie jestem, uwielbiam nauki ścisłe i dlatego też sięgnęłam po tę książkę. Zawsze lubię się czegoś nowego dowiedzieć, nauczyć, a ta książka właśnie to uczyniła.

Moim zdanie największym plusem tej książki jest to, że ona naprawdę uczy. W fizyce jest tyle wzorów do zapamiętania, że albo je zapominam albo je mylę, a w tej książce znalazłam kilka fajnych sposobów, by zapamiętać te wzory i to poprawnie.

Oprócz czytania tej książki możemy posłuchać wykładów, które są nagrane na płytce, która jest dodana do każdego egzemplarza tego wydania ,,Podglądanie Wszechświata", które są idealnym rozwiązaniem do słuchania choćby przy domowych pracach, których w okresie przedświątecznym jest mnóstwo.

,,Podglądanie Wszechświata" jest to książka, do której na pewno nie raz powrócę, by przypomnieć sobie zawarte w niej mądrości. Dla mnie ta książka to była świetna przygoda po świecie nauki, który uwielbiam.

Ocena 5/6
Za książkę bardzo dziękuję!

7 komentarzy:

 1. Super pozycja! Coż, od dawna interesuję się takimi właśnie pytaniami! ;D
  PS: No i zapraszam na mój mega konkurs! ;P

  OdpowiedzUsuń
 2. Historia fizyki i współczesna kosmologia? Relacje człowieka między nauką a religią? Książka już widzę,że zdecydowanie nie dla mnie. Poruszone tematy,za którymi nie zdecydowanie nie przepadam. Trzeba jeszcze dodać to,że nie lubię książek,które są takimi.. przemyśleniami i wgl. Ja bym przez nią nie przebrnęła.

  OdpowiedzUsuń
 3. To chyba coś dla mnie. Postaram się niedługo znaleźć czas dla tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje się być interesująca... może po nią sięgnę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama nie wiem, bo chyba nie dla mnie... ale moze dam jej szansę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Najbardziej ciekawią mnie te wykłady nagrane na płytę i właśnie z tego względu głównie mam ochotę poznać powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja także wolę nauki ścisłe, więc za książką może się rozejrzę...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!