czwartek, 22 września 2011

Dane wrażliwe - Ewa Nowak

Na pewno wszyscy znacie powiedzonko: „Mrugnij okiem — oto jak szybko może zmienić się twoje życie”. Czy od jednego słowa może się to stać? Okazuje się, że może.
Nina Petrykowska chodzi do gimnazjum im. Pierwszego Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie i – tak samo jak tysiącom ludzi – po prostu zdarza jej się palnąć drobne głupstwo. Po to, żeby utrzeć nosa byłej przyjaciółce, rzuca od niechcenia, że ma chłopaka. Tylko tyle. Tysiące dziewczyn robiły to przed nią, a jednak ona się o to minikłamstewko boleśnie potyka.


Premiera:
październik 2011Kiedy sięgnęłam jakiś czas temu po książkę ,,Michał Jakiśtam" nie mogłam się nadziwić, że zwyczajna historia nastolatki może mi się tak spodobać. ,,Dane wrażliwe" jest to trzecia książka Ewy Nowak po jaką sięgnęłam w ciągu ostatniego miesiąca i nie żałuję ani jednej godziny, której spędziłam przy książkach tej autorki.

W ,,Dane wrażliwe" poznajemy Ninę, zwyczajną nastolatkę chodzącą do drugiej gimnazjum, kiedy podczas z jednej przerw w szkole razem z koleżankami zaczynają mówić o tym, która z nich miała chłopaka. Nasza bohaterka powiedziała, że aktualnie się z pewnym Pawłem, co było kłamstwem i tak zaczyna się wielka intryga, która jest głównym tematem tej książki.

Żeby was zachęcić zdradzę jeszcze mały szczegół. Otóż wydarzenia ułożyły się tak, że nasza bohaterka będzie pogrążona w żałobie po chłopaku, który zginął w wypadku, lecz to tylko była zbieżność faktów i kłamstw naszej bohaterki. 

Książkę czyta się bardzo przyjemnie i lekko, połknęłam ją w jedno popołudnie, mimo że mamy tu bohaterkę, którą można znienawidzić za jej zachowanie, gdyż okazuje się być egoistyczna i wykorzystuje śmierć tak naprawdę obcej jej osoby.

Historia może trochę odrzucać czytelnika, gdyż ja sama nie mogę sobie wyobrazić osoby tak samolubnej, ale jednak autorka ma to coś w sobie, że książka przyciąga uwagę czytelnika i chętnie zapoznaje się z treścią książki.

Bardzo się cieszę, że miałam możliwość przeczytania tej książki i to na dodatek przed premierą, gdyż ta książka na pewno zostanie mi w pamięci na długi czas i chętnie będę do niej powracać.

Ocena 5,5/6
Z książkę serdecznie dziękuję!!

6 komentarzy:

 1. Z pewnością przeczytam, jak już znajdę trochę czasu :D Nie wiem kiedy tak się stanie, ale wtedy odświerzę sobie całą serię :D A i przeczytaj "Krzywe 10" :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że trafiłam na Twojego bloga i dowiedziałam się, że jest nowa powieść Ewy Nowak, którą uwielbiam. Moje ulubione książki z tej serii to "Krzywe 10", "Drugi" i "Kiedyś na pewno" - polecam, jeśli jeszcze nie czytałaś ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. @Tristezza @kamykowy Jeśli polecacie to spróbuje sobie je sprawić by przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ooo :) Uwielbiam Ewę Nowak i wszystkie jej książki :) Nie wiedziałam, że jest nowa książka tej autorki, oczywiście zaraz się zabiorę za czytanie :D
  Aha. Zmieniłam adres bloga na www.narratorka.blogspot.com.
  Już jesteś tam w linkach :* Buziaki, narratorka.

  OdpowiedzUsuń
 5. nie znam jeszcze twórczości pani Nowak, ale mam nadzieję, że w niedługiej przyszłości uda mi się to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mnie przekonałaś do tej książki, przypominając jednocześnie o Ewie Nowak... Bowiem zaliczam się do grona osób, które jeszcze żadnej książki autorstwa tej Pani nie przeczytały, a lubię literaturę młodzieżową :) Czas najwyższy :)
  Pozdrowienia i dodaję do obserwowanych :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!