poniedziałek, 23 stycznia 2012

Ghostgirl.Zakochana zjawa - Tonya Hurley

"Szara myszka Charlotte Usher cierpi, gdyż w szkole nikt jej nie dostrzega, aż pewnego dnia, ponosząc śmierć z winy miska żelka, naprawdę staje się niewidzialna. Nawet jednak w zaświatach nie przestaje marzyć o miłości i szkolnej sławie, uparcie i pomysłowo walcząc o uznanie w świecie żywych. W tej mądrej i pełnej specyficznego humoru książce autorka zastanawia się, czemu czasem mamy wrażenie, że jesteśmy dla innych niewidzialni, i do czego potrafimy się posunąć w dążeniu, aby nas wreszcie dostrzeżono. Ponadto oswaja młodego czytelnika z tematem śmierci, a we wzruszającym finale kieruje do wszystkich przesłanie: ""Któregoś dnia zostaniecie pokochani"". TonnyaCharlotte była niezauważana, niepopularna w szkole, często wyśmiewana, lecz teraz rozpoczyna nowy rok szkolny i zamierza to zmienić. Poczynając od swego wyglądu poprzez osiągnięcie popularności do zdobycia wymarzonego chłopaka. Jednak jej los został zaplanowany inaczej. Wielkie przeszkody stają na jej drodze. Podczas, gdy Charlotte doświadczyła spełnienia swego wielkiego marzenia, gdyż na fizyce była w parze z Damenem, na jej drodze stanął miś żelek. Może wydać się to komiczne, ale takie nie jest. Charlotte zmarła wskutek udławienia się żelkiem. Ale czy to na pewno było coś złego? A może jednak lepiej, że tak się stało?
Może teraz jej życie po życiu będzie lepsze?

Zaczynając cokolwiek pisać o tej książce, muszę wspomnieć o jej grafice, gdyż szczególnie przyciąga uwagę czytelnika. Oprócz okładki, która naprawdę wygląda fantastycznie, w czasie czytania umila nam piękna w środku grafika, każda strona ustrojona, każdy nowy rozdział zawiera piękne, trochę w mrocznym klimacie obrazki.

Książka dla wielu może się zdawać niewarta uwagi, gdyż wizja nastolatki, która postawiła sobie za cel życia, stać się popularną, nie zapowiada się najlepiej, lecz książka tak naprawdę jest inna. Nie jest to książka pusta, skłania czytelnika do refleksji, czy postawił sobie dobry i wartościowy cel w życiu. Jest to książka w której można się doszukiwać drugiego dna, oprócz prostej do przyswojenia historii Charlotte. 

W ,,Ghostgirl.Zakochana zjawa" można znaleźć ciekawe przedstawienie życia po śmierci nastolatka. Mimo tego małego szczegółu, że człowiek nie żyje ma swoje obowiązki, szkołę  i co gorsze prace domowe. Książka potrafi rozśmieszyć czytelnika, ale i także trochę nudzić, nie jest to książka idealna, lecz te nudne fragmenty można pomijać i zająć się przyjemniejszą częścią.

Ocena 5/6
Za książkę bardzo dziękuję!!!

6 komentarzy:

 1. Chyba jednak sobie odpuszczę... :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie nie uda mi się sięgnąć po tą książkę, ale kiedyś dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym przeczytać - może kiedyś się uda ;]

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią zapoznam się z tą książkę jeśli nadarzy się okazja :)

  OdpowiedzUsuń
 5. pomysł na "żelka" mnie przekonał. lubię książki które nie stronią od tego typu rozwiązań i komizmu. jak tylko ją wypatrzę, chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niedawno szukałam bloga, na którym są recenzje książek. Dzisiaj znalazłam. Fajny klimat tu panuje.. Z chęcią przeczytam tą książkę.. :p

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!