czwartek, 12 stycznia 2012

(Nie)Umarli: Jonas - Eden Maguire

 Amerykańska szkoła średnia, niewielkie miasteczko. Ale zamiast lekko powolnej atmosfery prowincji znajdujemy się natychmiast w oku cyklonu. Właśnie w tragicznych okolicznościach zginął czwarty z rzędu uczeń miejcowej szkoły średniej. Darina ma 16 lat i to jej chłopak jest opłakiwany. Duszącą tęsknotę za nim potęguje trudna relacja z matką i ojczymem. Dziewczyna nie potrafi uciec od wizji, w których pojawia się czworo kolegów, w tym jej ukochany Phoeniks. Słyszy trzepot skrzydeł... Czy to tylko wizje, czy rzeczywistość? Czy (Nie)Umarli istnieją naprawdę?Jonas, Arizona, Summer, Phoenix zmarli w ciągu ostatniego roku. A czy na pewno? Jeśli tak, to dlaczego Darina je widzi, czuje, słyszy?

Darina była dziewczyną Phoenixa, przez dwa miesiące, lecz i tak jego śmierć złamała jej serce. Teraz myśli, że kompletnie oszalała, gdyż pewnego dnia zobaczyła ich wszystkich, tych którzy zmarli. Jonas jej niegdyś przyjaciel teraz prosi ją o prośbę, zostało mu mało czasu by dowiedzieć się prawdy o swojej śmierci,  jego czas jako (Nie)Umarły się kończy, tak jak wszyscy miał rok na załatwienie swoich spraw. Teraz Darina próbuje dociec prawdy na temat wypadku, w którym Jonas zmarł, a jej najlepsza przyjaciółka poważnie ucierpiała na zdrowiu.

Książka ,,(Nie)Umarli: Jonas" przyciągnęła moją uwagę tajemniczym opisem. Mając tę książkę w ręce zawahałam się, czy nie okaże się ona banalna, prosta, bez rozwiniętego wątku, lecz spodobała się mi. Nie wiem, czy dlatego że czytałam ją podczas nudnego czekania w kolejce, czy też potrafi ona zaintrygować czytelnika, ale jedno wiem, mnie wciągnęła w swój świat.

Podczas czytania książki napotykałam wiele fragmentów na które nie wiedziałam jak zareagować, gdyż opisywały one w większości sytuacje jakie miały miejsca po śmierciach młodych ludzi. Myślę, że książka potrafi skłonić do refleksji na tym, co by było, gdyby doszło do tylu śmierci w mojej szkole, wśród moich kolegów, jakby to wpłynęło na otoczenie, środowisko.

Darina po pierwszym spotkaniu się z Phoenixem chce jak najwięcej czasu z nim spędzić, niestety Łowczy, ten który dowodzi (Nie)Umarłymi, dał jej zadania, które miały w tym jej przeszkodzić, więc w książce znajdziemy uczucie, które przetrwało nawet śmierć, dowiedzenie prawdy wypadku przed roku przez nastolatkę, ale i także wiele innych ciekawych wątków, których nie chcę zdradzać, by nie opisać całej książki.

Ocena 5,5/6
Za książkę bardzo dziękuję!!

7 komentarzy:

 1. Czytałam kiedyś kilka rozdziałów ebooka, bo więcej nie było i mi się podobało, choć właściwie to był dopiero początek. Więc chętnie przeczytam resztę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie sięgnę:) skoro tyle pozytywów, to dlaczego nie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią gdy nadarzy się taka możliwość przeczytam tę książkę. Ta pozycja w jakimś stopniu kojarzy mi się z filmem "Niewidzialny" w którym poruszana jest podobna tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 4. O książce słyszałam zarówno pozytywne jak i negatywne opinie. Osobiście jestem jej ciekawa dlatego chętnie przeczytam. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o tej książce różne opinie, więc na razie powstrzymam się z przeczytaniem.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wzbudziłaś moją ciekawość swoją recenzją i chwiałabym bliżej poznać skomplikowane losy Dariny i jej otoczenia. Mam nadzieję, że mi także przypadną one do gustu jak tobie. Czas pokaże.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie, ale całkowicie szkoda mi czasu na tego typu książki - jedne z wielu w morzu paranormali... :/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!