poniedziałek, 13 lutego 2012

Życie po mężczyźnie - Hanna Samson

Jestem jak Ewa w raju, tyle że bez Adama i po przejściach

Życie po mężczyźnie to powieść przejmująca, dotkliwie prawdziwa, ale jednocześnie podszyta humorem i ironią. Jest to portret kobiety świadomej, która nic już nie musi, a która przez lata zmagała się najpierw z matką, potem z mężami, wikłała się w trudne relacje i walczyła o siebie. W swojej najbardziej dojrzałej i uniwersalnej powieści Hanna Samson podejmuje także literacką grę z rzeczywistością: pisze książkę w książce, której wiodącym motywem jest zbrodnia doskonała.


 Nasza główna bohaterka młoda nie jest, kawał życia za nią. Wiele wydarzeń, wspomnień przykrych, bolesnych jak i dobrych, wesołych, które postanowiła opowiedzieć. Jako osoba dorosła przeklina swoją dziecięcą nieśmiałość, z perspektywy czasu nie wie dlaczego nie była odważna, co wpłynęło na jej życie. Rozmyślając nad swoim życiem lamentuje nad wieloma momentami swego życia, nad własnymi czynami. Oprócz tego wspomina o wesołych chwilach, o swoich marzeniach, o tym jak pragnęła dziecka.

Bohaterka ,,Życie po mężczyźnie" przeprowadza nas po swoim życiu wraz ze swoimi odczuciami do danych sytuacji, co czyni książkę bardzo realistyczną, ma się wrażenie, że ktoś nam opowiada swoje życie, a nie że czytamy książkę. Czytelnik nieraz może odczuwać współczucie dla bohaterki, jak i współdzielić jej szczęście.

Książka ,,Życie po mężczyźnie" nie jest książką dla osób młodych. Myślę, że osoby, które jakiś czas temu wyrosły z nastolatka będą miały większą możliwość doszukania się drugiego dna, na pewno będą bardziej rozumiały postępowanie kobiety. 

Książka jest napisana w pierwszej osobie, która przemawia do nas, co daje jeszcze większe odczucie jakby ktoś nam opowiadał o swoim życiu. Nie jest napisana trudnym językiem, ani nie jest gruba, ma niecałe dwieście stron, ale o tej książce nie można powiedzieć, że jest lekka, gdyż płyną z niej wiele uczuć bohaterki, które przemawiają do czytelnika.

Ocena 5/6
Za książkę bardzo dziękuję!!

3 komentarze:

  1. lubię takie życiowe historie. chętnie przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj, słyszałem o niej, jednak trochę mnie odpycha. Pożyjemy, zobaczymy, może się przekonam ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. bardzo chcę przeczytać tę książkę, mam nadzieję, że niedługo mi się to uda :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!