poniedziałek, 14 maja 2012

Chciwość jest dobra - Zbigniew Machowski

Trwa światowy kryzys finansowy i gospodarczy. Tymczasem wokół Rosji, przede wszystkim w Polsce, odkryto nowe, wielkie pokłady gazu. Niezmierzone zasoby surowca mogą uniezależnić Polskę i innych odbiorców rosyjskiego gazu od Moskwy, odciąć Rosji główne źródło dochodów, pozbawić ją wpływów politycznych. Rosji zagrozi bankructwo i wewnętrzny chaos. Na to elita polityczno-finansowa Rosji nie może pozwolić. Do akcji wchodzą służby specjalne...


Czego możemy się doszukać w książce ,,Chciwość jest dobra"? Pytanie, które sobie postawiłam po przeczytaniu tej książki i na które odpowiedź szybko mi do głowy nie przyszła, gdyż jest to książka, w której mamy pełno wątków. Znajdziemy tu historie ubijania interesów Rosjan i Amerykańców, firmę specjalizującą się w hackowaniu, człowieka, który z kryzysu gospodarczego wyszedł jako milioner, więc tak naprawdę nie wiadomo z której strony uchwycić tę lekturę by opowiedzieć cokolwiek co w niej znajdziemy. 

Wielka ilość bohaterów i wątków moim zdaniem nie wpłynęła korzystnie na tę książkę, gdyż bywały momenty, że zastanawiałam się z kim teraz mam do czynienia. Na szczęście jeśli wchodził nam nowy wątek, to po pewnym czasie było można się zorientować do którego bohatera on pasuje, lecz za każdym razem kiedy pojawiał się nowy bohater był tymczasowy szok i zmieszanie.

Mimo lekkiego bałaganu w książce, bohaterów dało się polubić, a niektóre wątki potrafią przypodobać się czytelnikowi i zaciekawić. Dla mnie w pamięci pozostał pułkownik Blazow, którego rodzina zginęła w tragiczny sposób, o którym dowiadujemy się już na początku książki i który to skłania do dalszego zagłębiania się w książkę. Blazow jest to bohater, który wprowadza do lektury nutę komizmu, która podnosi czytelnika na duchu. Lecz jest to niestety mała nutka, której nie spotkamy w tej książce często.

Uważam, że ,,Chciwość jest dobra" nie jest to książka, która przypadnie dla każdego do gustu. Do niej trzeba podejść z wielkim skupieniem, by nie pogubić się w wielu wątkach, które się przeplatają i zmieniają z zaskoczenia.

Ocena 4,5/6
Za książkę bardzo dziękuję!! 
 
,,Chodzi o to, panie i panowie, że chciwość jest dobra.
 Chciwość przynosi rezultaty. 
Chciwość wyjaśnia, streszcza i wyraża esencję ducha ewolucji" s. 86

4 komentarze:

  1. Jak książka wpadnie mi w łapki, dam jej szansę. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka raczej nie dla mnie więc nie będę się za nią oglądać.. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. nie lubię wielowątkowych powieści. im więcej motywów tym mniej w nich sensu.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!