środa, 10 października 2012

Dolce vita po polsku - Anna J. Dudek

 Grażyna Torbicka, Zbigniew Boniek, Ania Kuczyńska, Jan Rokita, Jacek Pałasiński, Janusz Kaniewski,  Sergiusz Stochmiałek , tak jak wielu Polaków, pokochali Włochy. W książce Dolce vita po polsku Anny J. Dudek podpowiadają, jak można w Polsce żyć po włosku. Wtórują im Włosi, którzy wybrali życie w naszym kraju. Mówią o swojej polsko-włoskiej drodze, tłumaczą, skąd się wzięła polska nostalgia do Włoch, zdradzają swoje włoskie inspiracje: literackie, filmowe, malarskie i, oczywiście, kulinarne. Przekonują, że Włochy to nie tylko piękne krajobrazy i doskonała kuchnia, ale dzielą się też przepisami na najlepsze włoskie dania, radzą, jak wybrać wino czy ubierać się z włoską fantazją. 
Między ich opowieści autorka wplotła mnóstwo przydatnych dla italianofilów informacji: które włoskie filmy trzeba zobaczyć, jak i gdzie jeść po włosku, jakie wina zamawiać, by przyjemność jedzenia była większa… 


Włochy, państwo, o którym każdy słyszał i nie jeden się zakochał. Ulubione miejsce wielu Polaków jak i Włochów, którzy zdecydowali się opuścić ten kraj i przenieść się do Polski. A poznać go możemy nie ruszając się z domu. Czytając sobie opowieści o cechach tego kraju, które pokochali znani bardziej i mniej ludzie. Czy to Kuczyńska opowiada o modzie, czy Masi o kuchni możemy poczuć klimat Włoch we własnych czterech ścianach. A to wszystko możliwe dzięki książce ,,Dolce vita po polsku". 

Sama nie wiem dlaczego sięgnęłam po tę książkę. Od Włoch zdecydowanie wolę Francję. Lecz w przypływie chwili skusiłam się na tę książkę. I w ogóle nie żałuję, że to zrobiłam. Gdyż poznałam Włochy od stron jakich nie znałam, co przyczyniło się do mojego zaciekawienia tym krajem. Co jest dla mnie wielkim plusem, że mogłam poznać kraj odległy o setki kilometrów nie ruszając się z domu i robiąc to co lubię najbardziej, czytając książkę. Choć muszę przyznać, że książka sprawiła, że mam ochotę zobaczyć na żywo ten kraj. 

Niekiedy książka sprawiała mi trudności przez przebrnięcie przez jakąś historię, lecz to zawsze może się zdarzyć. Na szczęście były także historie, które mnie urzekły i z którymi z przykrością się rozstałam i to właśnie one mnie urzekły, sprawiły że polubiłam tę książkę jak i zainteresowałam się poznaniem Włoch. Polecam tę książkę dla wszystkich zakochanych we Włochach jak i dla tych, którzy lubią poznawać świat nie ruszając się z domu, gdyż ta książka nadaje się do tego idealnie.

Ocena 5/6
Za książkę serdecznie dziękuję!!!

7 komentarzy:

 1. w takie zimne jesienne dni, włoski klimat to dokładnie to czego mi trzeba :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba nie do końca dla mnie niestety.

  OdpowiedzUsuń
 3. We Włoszech byłam parokrotnie, ale o Italii w wydaniu literackim nie często zdarzyło mi się czytać. Dlatego też nie mówię tej książce 'nie'.

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie dla mnie, więc na razie sobie ją odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zachęcająca recenzja. Pomyślę nad tą książką:)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja bardzo lubię Włochy. Może dlatego, iż mam kolegę Włocha. Co do książki z przyjemnością ją przeczytać, jeśli trafi się ku temu okazja.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!