poniedziałek, 9 lipca 2012

Dziwny przypadek Rockefellera - Mark Seal
Przez trzydzieści lat udawał kuzyna angielskiej królowej i spadkobiercę rodu Rockefellerów. Przez piętnaście lat jego żona nie wiedziała, kim jest najbliższy jej człowiek.
Jako Clark Rockefeller podbił Manhatan. Jego własna żona przez piętnaście lat wierzyła, że jej mąż jest tym za kogo się podaje. W rzeczywistości był oszustem, którego historia jest lepsza niż dzieje pana Ripleya i Nikodema Dyzmy.
„Clark Rockefeller” jest autorem jednego z najdłuższych oszustw w dziejach. Pojawiał się znikąd. Znakomitymi manierami i ogładą godną lorda zdobywał zaufanie najbardziej szanowanych obywateli. Wkrótce sam stawał się jednym z nich. Choć arystokratycznego sposobu bycia nauczył się z telewizyjnego serialu, jego metody działały zarówno w małym kalifornijskim miasteczku, jak i na salonach Nowego Jorku. Choć knucia intrygi uczył się ze starych filmów noir, przez trzydzieści lat udawało mu się oszukać niemal każdego.


Christian Karl Gerhartsreiter jest znany jako człowiek, który dokonał jednego z najdłuższych oszust świata. Jako dziecko rozpieszczany przez rodziców. Jako nastolatek imigrant Ameryki, który na każdym kroku oszukuje poznanych ludzi. Jako osoba dorosła oszust na wielką skalę. Przybrał nazwisko Clark Rockefeller, tym samym podszywając się pod arystokracji ród Rockefellerów. Informacja o tym człowieku, że przez prawie piętnaście lat oszukiwał swoją żonę zaciekawi nie jedną osobę by sięgnęła po tę książkę.

Książkę tą można w pewien sposób określić jako niespotykaną biografię ekscentrycznego chłopaka, który spełnia swoje zwariowane marzenia, gdyż przez pewien czas ma się takie wrażenie, lecz kończy się ono gdy przechodzimy do wydarzeń, które można spotkać w dobrym kryminale, co bardzo przyciągnęło mnie do tej książki.

Dziennikarz, Mark Seal, przeprowadza śledztwo dotyczące całego życia ,,Clarka Rockefellera" w które nas idealnie wprowadza. Przeprowadza on czytelnika po wszystkich nazwiskach, zmyślonych osobowościach Gerhartsreitera. Niemiec wraz z latami wymyśla coraz bardziej zawikłane postacie, których próba utrzymania w świecie rzeczywistym zaciekawi nie jednego czytelnika.

Christian od młodego był uważany za inteligentnego chłopaka co bardzo pomagało mu w tworzeniu nowych tożsamości. Które nasz autor odkrywa przed nami podróżując po wielu miejscowościach, w których jego bohater mieszkał. Z ,,Dziwny przypadek Rockefellera" dowiemy się nie tylko o życiu najbardziej zainteresowanego w tej książce,  lecz także poznamy życia osób z którymi ten człowiek miał styczność, więc czytelnik nie ma możliwości zanudzić się czytając ciągle o jednym.

Ocena 5/6
Serdecznie dziękuję za książkę!!

Zakupić w dobrej cenie można tutaj

2 komentarze:

  1. Już słyszałam o tej książce - mam w planie ją przeczytać

    OdpowiedzUsuń
  2. brzmi naprawdę zachęcająco i z przyjemnością bym ją poznała.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!