poniedziałek, 25 marca 2013

Niezwykła wędrówka Harolda Fry - Rachel Joyce

Harold Fry wyruszył pewnego dnia z misją. Chciał zmienić czyjeś życie, a zmienił swoje.

Przyjaciółka z dawnych lat przysłała mu list z pożegnaniem. Umiera na raka. Harold odpisał, że bardzo mu przykro. Naprawdę się zmartwił, kiedyś wiele ich łączyło. Chciał wysłać list i po prostu wrócić do domu, ale w drodze na pocztę odkrył, że to nie wystarczy. Musi osobiście się z nią pożegnać. Dopóki będzie szedł, ona będzie żyła. 

Podczas trwającego 87 dni marszu spotyka człowieka goryla, słowacką lekarkę, kobietę, która kochała Jane Austen, bardzo sławnego aktora i wielu innych ludzi, którzy poznają historię jego wędrówki i opowiadają mu o swoich lękach, miłościach, nieszczęściach i fascynacjach.

Czasem trzeba zostawić wszystko i wyruszyć w drogę, żeby na nowo poukładać sobie życie.

Harold nie wiódł nadzwyczajnego życia. Odkąd przeszedł na emeryturę nie rusza się prawie z domu. Jednak pewnego dnia się to zmienia. Dostał list od przyjaciółki, która umiera na raka. Bardzo wzruszający list. Postanawia jej odpisać. Wyszedł tylko by wysłać list. Jednak nie mógł przestać iść. Kiedy on idzie to ona żyje. Z takim przekonaniem zamierza przejść pięćset mil, które dzielą go od starej znajomej. Podczas długiej, pieszej wędrówki poznaje przeróżnych ludzi. Jego misja i wiara dała dodatkowe dni życia dla Queenie. Ta wędrówka odmienia także i jego życie. 

,,Niezwykła wędrówka Harolda Fry" to naprawdę świetna książka, której nie możecie sobie odpuścić, jeśli tylko pojawiła się chęć jej przeczytania. Zaczynałam ją czytać i nie mogłam się od niej oderwać. Ciągle się zastanawiałam, czy bohater przejdzie te mile, czy się nie podda, czy zdrowie mu pozwoli, czy Queenie będzie dalej żyć. Podczas całej, długiej wędrówki Harold ma mnóstwo czasu na myślenie i analizowanie przeszłości. W taki też sposób poznajemy jego życie, prawdziwy powód, dla którego wyruszył w podróż. 

Niezwykła wędrówka, lecz także niezwykła wiara, która trzymała Harolda przy jego misji. Książka w dość niespotykany sposób pokazuje czytelnikowi co może zdziałać wiara człowieka. Ukazuje także, że nigdy nie jest za późno by ułożyć sobie życie, nawet jeśli komplikowało się je przez wiele lat, można odbudować więzy, które wydawałoby się, że wygasły. Książka ,,Niezwykła wędrówka Harolda Fry" jest niesamowitą książką, z której płyną do czytelnika emocja, przemyślenia na temat życia. Warto ją przeczytać! 

Ocena 5,5/6
Za książkę bardzo dziękuję!!

7 komentarzy:

 1. ojej, że też wcześniej nie znałam tej książki! Zajrzę do niej koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś czuję, że jest ona specjalnie dla mnie;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię Znakowe książki, więc chętnie się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejny raz widzę u ciebie ciekawą książkę wartą poznania. Już zapisuje sobie jej tytuł i rozejrzę się za nią w pobliskim Empiku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Juz od jakiegoś czasu mam na nią wielka ochotę! Jak tylko o niej pierwszy raz usłyszałam, a Twoja recenzja mnie tylko utwierdza w tym, że muszę ją mieć!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzisiaj słyszałam o tej książce w telewizji i zaintrygowała mnie :0 Twoja recenzja jeszcze podbiła moja ciekawość :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!