środa, 27 marca 2013

Przekleństwa niewinności - Jeffrey Eugenides

Życie spokojnego miasteczka w pobliżu Detroit toczy się wokół rodziny Lisbon. Pięć pięknych, ekscentrycznych sióstr skupia na sobie uwagę młodych mężczyzn, którzy obsesyjnie gromadzą wszystkie dowody ich istnienia. Z ulubionych płyt dziewcząt, zagubionych grzebyków i popękanych lusterek próbują odtworzyć ich sekretne życie na granicy dziewczęcości i kobiecości. Presja pełnej niedopowiedzeń, dojrzewającej seksualności doprowadza siostry do samobójstwa. Kto zawinił: rodzina, społeczność, one same? Duszna atmosfera tajemnicy i nieuchwytnych emocji wciąga w głąb powieści i nie pozwala się od niej oderwać. Życie w miasteczku w pobliżu Detroit wiodło się spokojnie, dopóki ich uwagi nie przykuła rodzina Lisbon. Cecilia, Lux, Bonnie, Mary i Therese to nastoletnie siostry, które pozbawiły mieszkańców spokoju. Pięć dziewczyn swoim sposobem życia zainteresowały wiele osób, skupiały na sobie uwagę. Sprawiły, że grupa chłopców zaczęła zbierać o nich informacje, zbierać ich porzucone, znalezione rzeczy. Dla nikogo nie przyszło do głowy, że wszystkie targną się na swoje życie. Dlaczego tak się stało? Co się do tego przyczyniło? 

Są takie książki, które wystarczy ich opis i wiem, że mi się one spodobają. Do tej grupy właśnie należy ,,Przekleństwa niewinności". W momencie, gdy doszłam do momentu, w opisie książki, że bohaterki - siostry popełnią samobójstwo, wiedziałam, że ta książka idealnie wpasuje się w mój gust. Czy tak było? Na pewno tak. Gdy tylko zaczęłam czytać tę pozycję, zatraciłam się w niej. Nie mamy bezpośredniego wglądu w umysły dziewcząt, które targnęły się na swoje życie, lecz nasz narrator w pełni oddaje, pokazuje dramatyzm tej sytuacji. 

,,Przekleństwa niewinności" to naprawdę fascynująca powieść. Oprócz samobójstw, które mnie bardzo zainteresowały, mamy tu także obsesję, która w pewien sposób zapanowała nad życiem grupy chłopców, którzy zbierali wszystkie informacje na temat sióstr Lisbon, młodzieńcze wybryki, próby wyjścia z domu i wpasowania się w społeczność. Książka potrafi wprowadzić czytelnika w niemały szok, w końcu dochodzi tu do samobójstw. Chociaż żałuję, że nie poznałam choć trochę bardziej sposobu myślenia bohaterek, co tak naprawdę działo się za tymi zamkniętymi drzwiami ich domu. Dla mnie ta książka była niesamowitym przeżyciem, do którego z chęcią nie raz powrócę. 

Ocena 5/6
Za książkę bardzo dziękuję!!

14 komentarzy:

 1. Brzmi bardzo intrygująco, wcześniej zupełnie nic nie słyszałam o tej książce, jednak teraz będę musiała się za nią rozejrzeć. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. jakoś mnie treściowo zaciekawiła, chociaż to nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam film, jednak mimo wszystko z chęcią wezmę się za książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Samobójstwa i obsesje bardzo mnie intrygują, więc myślę, że ogólnie całokształt ,,Przekleństw niewinności" przypadnie mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 5. O filmie słyszałam, nawet nie wiedziałam, że jest książka. I chyba się na nią skuszę po Twojej recenzji. Może trochę szkoda, że nie ma narracji z punktu widzenia sióstr (tak wywnioskowałam z posta).

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio się właśnie na nią natknęłam i muszę powiedzieć, że podoba mi się. Chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. oglądałam kiedyś film o takim tytule, ale nie wiem czy ma coś wspólnego z książka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam inną książkę autora i była ciekawa. Po tę też z chęcią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi interesująco, niemniej nadal jakos niespecjalnie mnie do niej ciągnie... przeczytam, jeżeli wpadnie mi w ręce, ale nie będę się jakoś szczególnie za nią rozglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Z chęcią przeczytam, samobójstwa to raczej rzadko spotykane wydarzenia w książkach. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Już sama okładka bardzo mnie zachęca do przeczytania <3 Bardzo ciekawa recenzja, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Raczej nie. Myślę, że sposób myślenia bohaterek powinien być w tej książce kluczową sprawą.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!