poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Trupia farma - Bill Bass, Jon Jefferson

Zapraszamy w leśne ostępy Tennessee. Na niewielkim obszarze leżą tu ludzkie zwłoki: zakopane w ziemi lub zanurzone w wodzie, zatopione w bagnach oraz ukryte w bagażnikach samochodów. To słynna Trupia Farma, wyjątkowy projekt naukowy Billa Bassa, który bada, co dzieje się z ludzkimi ciałami po śmierci, gdy natura bierze sprawy w swoje ręce.
Jak blisko trzeba być rozkładającego się ciała, żeby je poczuć?
Gdzie ciało rozkłada się dłużej: w ciężarówce czy na tylnym siedzeniu samochodu?
W jaki sposób ślady małych owadów przyczyniły się do wysłania na krzesło elektryczne pewnego „morderczego” staruszka? 
,,Trupia farma" czy już sam tytuł nie sprawia, że przejeżdżają po nas ciarki? Po niektórych strachu, myślicieli, że w tej książce znajdą mrożący krew w żyłach horror, lecz po mnie przejeżdżają ciarki zaciekawienia i fascynacji, gdyż ja znam prawdziwą zawartość tej książki.

Bill Boss jest człowiekiem, który przez większość swego życia zajmował się antropologią i to właśnie on opowiada nam przeróżne historie związane ze swoją pracą. Swoją historię z antropologią zaczął pod koniec studiów, kiedy postanowił wybrać fakultet, na początku jego nauka była raczej skromna, w późniejszych latach, w wielu podróżach nauczył się swego fachu i stał się w nim bardzo dobry. W książce znajdziemy właśnie fakty dotyczące zarówno drogi początkowej z antropologią jak i już późniejszą jego pracę jako antropologa sądowego. Znajdziemy w niej dość szczegółowy opis jak dowiaduje się o ofierze różnych rzeczy, które odczytuje z kości, więc ostrzegam nie jest to książka dla wszystkich.

Jednym chyba z największych plusów tej książki jest to, że czytelnik wraz z tym jak podąża po kolejnych stronach książki się uczy i to nie tylko z medycyny czy też antropologi, ale też z historii, geografii. Czytając książkę w pewnych momentach zapominałam, że się dowiaduję faktów, które do tej pory pamiętam, więc z tą lekturą można przyjemnie się uczyć zapominając o tym, że tak naprawdę jest to nauka. 

Książka naprawdę  przyjemnie się czyta, choć mogłoby się zdarzać, że jest odpychająca, niektóre opisane wydarzenia mogą do tego skłonić, lecz moja fascynacja człowiekiem, żywym jak i martwym, przeważyła nad tym i skupiłam się tylko na tych najciekawszych szczegółach.

Ocena 6/6
Za książkę bardzo dziękuję!!


8 komentarzy:

 1. Oj chodzi za mną ta książka. Tylko jak ją zobaczyłam postanowiłam, że ją przeczytam. Tematyka wprost dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę mam w planach, a Twoja ocena jeszcze bardziej zachęciła mnie do jej przeczytania :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmmm.. Ciekawa propozycja. Za jakiś czas z chęcią przeczytam. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zazdroszczę ci tej książki, ponieważ bardzo chciałam ja przeczytać. Nawet zamówiłam ja do recenzji, niestety zaginęła na poczcie i przepadła bezpowrotnie, czego nie mogę odżałować. Mam jednak nadzieję, że jeszcze uda mi się ją kiedyś nabyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam wielką chęć na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niedawno słyszałam o tej pozycji i oczywiście mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hm..książka raczej nie dla mnie mimo ciekawej i pozytywnej recenzji. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Sama nie wiem, jakoś mnie do niej nie ciagnie, nie moje klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!