poniedziałek, 17 grudnia 2012

Atlas chmur - David Mitchell

Nominowany do Nagrody Bookera bestseller Atlas Chmur Davida Mitchella to również jedna ze Stu Książek Dekady według wpływowych brytyjskich krytyków literackich Richarda Madeleya i Judy Finnigan. Teraz na jego podstawie powstał głośny film, w którym kreacje stworzyła plejada gwiazd: Tom Hanks, Halle Berry, Susan Sarandon, Jim Sturgess, Ben Whishaw, Jim Broadbent i Hugh Grant. Pasażer statku, z utęsknieniem wyglądający końca podróży przez Pacyfik w 1850 roku; wydziedziczony kompozytor, usiłujący oszustwem zarobić na chleb w Belgii lat międzywojennych; dziennikarka-idealistka w Kalifornii rządzonej przez gubernatora Reagana; wydawca książek, uciekający przed gangsterami, którym jest winien pieniądze; genetycznie modyfikowana usługująca z restauracji, w oczekiwaniu na wykonanie wyroku śmierci; i Zachariasz, chłopak z wysp Pacyfiku, który przygląda się, jak dogasa światło nauki i cywilizacji – narratorzy Atlasu Chmur słyszą nawzajem swoje echa poprzez meandry dziejów, co odmienia ich los zarówno w błahym, jak i w doniosłym wymiarze. 
 

,,Atlas chmur" to zlepek sześciu różnych epok i sześciu różnych historii. Adam Ewing prowadzi swe życie w XIX wieku. Bohaterem z lat międzywojennych jest kompozytor, który oszustwem chce zdobyć sławę i majątek. Dziennikarka, która próbuje rozwiązać zagadkę śmierci znajomego poznanego w windzie. Wydawca książek, który zadłużył się u niewłaściwych osobach, próbuje rozwiązać swoje problemy. Z pozoru historie nie powiązane, a jednak w mistrzowski sposób się przeplatają i zaskakują czytelnika.

O książce jak i o filmie ,,Atlas chmur" na świecie zrobiło się głośno. Dla mnie opis książki nie był dość przekonujący by sięgnąć po tę pozycję, lecz chciałam się dowiedzieć o co tyle szumu. Postanowiłam przeczytać książkę. Moje postanowienie się umocniło, gdy obejrzałam zapowiedzieć filmu. Za każdym razem, gdy widziałam je w telewizji nie mogłam się doczekać, kiedy sięgnę po książę. W końcu nadszedł ten czas. I byłam bardzo zaciekawiona tym co w niej spotkam. 

Po przeczytaniu pierwszego rozdziału byłam w stu procentach pewna, że otrzymałam coś innego niż się spodziewałam. Po pierwsze autor wędruje przez różne epoki i zachowuje ich autentyczność językową. Co sprowadza się do tego, że nie wszystko gładko i ładnie idzie. Przyznaję, że niektóre fragmenty ciężko było mi czytać, gdyż występuję tu inwersja, lecz nie poddawałam się i brnęłam dalej zaciekawiona, czym to jeszcze autor mnie zaskoczy. 

,,Atlas chmur" to niezwykła i ciekawa książka, którą bardzo przyjemnie mi się czytała. Moim zdaniem nie jest to książka dla wszystkich, nie każdy ja zrozumie i polubi. Ja ją polubiłam i na pewno jeszcze nie raz po nią sięgnę. Ci, którzy rozważają przeczytanie jej, myślę, że powinni po prostu to zrobić i sami stwierdzić czy ona im się spodobała, czy nie, gdyż ta książka należy do kategorii pozycji, co czytelnik to inna opinia.

Ocena 5,5/6
Za książkę serdecznie dziękuję!!

11 komentarzy:

 1. Tematycznie nie jest to książka w moim guście, ale i tak zamierzam ją kupić na prezent dla mojego taty. Myślę, że jemu przypadnie ona do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. mam odczucia podobne do Twoich - mnie do do "Atlasu" nie ciągnie i nie wiem, co inni mogą w nim widzieć. sama go z pewnością nie kupię, ale gdyby cię pojawił w bibliotece... wtedy może..

  pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka! Teraz muszę wybrać się na film:)

  OdpowiedzUsuń
 4. na książkę czekam, nie mogę doczekać się kiedy ją przeczytam i film obejrzę. wysoka nota :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ,,Atlas chmur" to zlepek sześć różnych epok i sześć różnych historii."
  Nie powinno być zlepek sześciu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinno, powinno, tylko że jak ciągle zmieniałam zdania to się nie dopatrzyłam, że tego nie zmieniłam. Dzięki za uważne śledzenie i poprawkę! :)

   Usuń
 6. Mam w planach, siostra bardzo mi polecała, byla na filmie z chłopakiem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chcę chcę chcę... I mam nadzieję, że niebawem będę miała!

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie po to sięgnę, jeśli gdzieś mi się napatoczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Spodziewam się prawdziwej uczty literackiej, więc książkę już kupiłam i niedługo ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytała już naprawdę wiele pozytywnych recenzji na temat tej książki, ale i tak jakoś nie czuję ochoty aby się z nią zapoznać :D Więc po prostu sobie odpuszczę :P

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!