poniedziałek, 10 grudnia 2012

Zaułek potworów - pod redakcją Christophera Goldena

Poznaj historie potworów opowiedziane z punktu widzenia... ich samych!

W Zaułku potworów znajdziesz opowieści najpopularniejszych pisarzy horrorów: wyznania o lęku, szaleństwie i śmiechu, filozoficzne rozprawy i okrutne zakręty losu, pożerające ludzi rośliny, a nawet pewną dozę sympatii dla diabła!


Demony i gobliny, mroczni bogowie i kosmici, mityczne i legendarne stworzenia czające się w ciemności i bestie w ludzkiej skórze. Potwory – od Lucyfera po Mordreda, od baśniowych istot porywających dzieci po Złą Czarownicę z Zachodu i stwora Frankensteina. Człowiek postrzega te istoty jako straszliwe, przerażające monstra, lecz one same widzą siebie w innym świetle. 


,,Zaułek potworów" jest to zbiór opowiadań różnych autorów o mrocznym, niebezpiecznym temacie, jakim są potwory. Dla autorów postawiona jeden cel stworzyć opowiadanie, które przestraszy  odbiorcę. Każdy z nich wybrał inną taktykę, tak więc znajdziemy tu demony, ghule, Frankensteina. Uwaga, zero nowoczesnych, przystojnych wampirów, wilkołaków i tym podobnym stworzeń. Ta książka powstała po to by przerazić, wprowadzić szaleństwo w życie człowieka, czasem nawet śmiechu. 

W ,,Zaułku potworów" pierwszym opowiadaniem jest ,,Trudny wiek" Davida Lissa, które ma największą objętość spośród innych, ale nie dlatego o nim wspominam. Jak już wspomniałam jest ono umieszczone jako pierwsze w książce, czego strasznie żałuję, gdyż przeczytawszy je stwierdziłam, że jest bardzo fajne, co przełożyło się na to, że porównywałam do tego opowiadania wszystkie inne, które najczęściej wypadały blado. Przez to musiałam na pewien czas odłożyć tę książkę, wyprzeć te opowiadanie z głowy i dopiero wtedy mogłam w pełni obiektywie do nich podejść. Muszę przyznać, że nie żałuję tej decyzji, a wręcz bardzo się cieszę, gdyż te opowiadania są naprawdę fantastyczne. 

Niektóre z nich rzeczywiście potrafią wprowadzić w stan fascynacji, jak to można przeczytać w zapowiedziach. O niektórych z nich nie potrafiłam przez długi czas zapomnieć. Niektóre wprowadziły do mojej głowy myśli prawdziwego szaleństwa. Samą książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem, jeśli zaczynała już jakąś część nie potrafiłam się od niej oderwać, póki jej nie skończyłam. Wiadomo, że każdy ma inny gust i szuka czegoś innego w tego typu antologiach. Dla mnie była to niespotykana, ciekawa, jak i zarówno dziwna przygoda, którą z chęcią nieraz powtórzę czytając opowiadania, które przypadły mi najbardziej do gustu.

Ocena 5,5/6
Za książkę bardzo dziękuję!!

4 komentarze:

 1. Z skąd ty takie fantastyczne książki wynajdujesz? Lubię wchodzić na twój blog, bo praktycznie każda recenzowana przez ciebie książka jest w moim literackim guście i chce ją mieć. Podobnie jest z ,,Zaułkiem potworów". Muszą go przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że oceny w internetowym świecie są bardzo zróżnicowane jeżeli chodzi o tę książkę...

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj nie, tym razem nie dla mnie :/ Nie lubię opowiadań :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nie ciągnie mnie w ogóle do tej książki :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!