czwartek, 17 kwietnia 2014

Dwie Marysie - Ewa Nowak

Pierwszoplanową bohaterką powieści jest siedemnastoletnia Marysia Gwidosz, a tematem przewodnim – dwoistość zachowań nastolatki. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy Marysia zareaguje wściekłością, a kiedy uwagę dorosłych obróci w żart. W jednym ciele mieszkają jakby dwie osoby. Celinka mówi siostrze, że woli tę drugą Marysię, mając na myśli miłą, mądrą, życzliwą dziewczynę, którą Marysia Gwidosz bywa tak samo często jak osobą złośliwą, drażliwą, obrażoną na życie i nieracjonalną.

Trudno mi uwierzyć, że od przeczytania pierwszej książki pani Ewy Nowak minęło już kilka lat. Czytanie jej książek to prawdziwa podróż przez świat nastolatków i ich problemy. Czytelnik wraz z bohaterami podróżuje przez śmieszne, lekkie historie, jak i te smutniejsze oraz wstrząsające. Do jakiej grupy można zaliczyć książkę ,,Dwie Marysie"? Zdecydowanie do tych lekkich i przyjemnych. 

Z wielką chęcią poświęciłam jeden wieczór na przeczytanie książki ,,Dwie Marysie". Przyglądanie się życiu dorastającej dziewczyny sprawiło mi nie małą przyjemność. Sama główna bohaterka, Marysia, ma ciekawe podejście do życia, które sprawia, że z chęcią poznawałam tę postać. Jej przygody przypominają jaka bywa dwoistość natury dorastającego nastolatka, jak ich nastrój potrafi się zmienić w ciągu chwili, co prowadzi nieraz do śmiechu czytelnika. 

Dorastanie, pierwsze miłości, nauka i wszystkie inne codzienne problemy nastolatka to wszystko co można znaleźć w książce ,,Dwie Marysie". Osobiście z chęcią przeczytałam tę książkę i świetnie się bawiłam podczas podglądania życia i problemów Marysi. Idealna na jeden wieczór, aby oderwać się od swoich własnych kłopotów. Polecam! 

Ocena 5/6

9 komentarzy:

 1. Uwielbiam powieści Ewy Nowak - tą też:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie po nią sięgnę. Ciekawa recenzja ;]

  OdpowiedzUsuń
 3. W czasach szkolnych niekiedy sięgałam po dzieła Pani Nowak, ale to było już bardzo dawno temu. Niemniej jednaj chętnie poznam powyższą pozycje, gdyż ogólnie twórczość autorki wspominam mile.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię twórczość pani Nowak i już zaopatrzyłam się w jej książki, które tylko czekają na swoją kolej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa recenzja, jak będę miała ochotę na coś takiego lekkiego, miłego, niezobowiązującego to z pewnością sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z Ewą Nowak już mi chyba nie po drodze. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam twórczości Pani Nowak i nie wiem czy jeszcze kiedyś ją poznam, bo rzadko czytuję książki o nastolatkach:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiele razy zabierałam się za książki pani Nowak, ale jakoś nie miałam zbytniej motywacji. >< Ale! Nie jestem osobą która łatwo się poddaje, dlatego kiedy moja półeczka się zwolni postaram się o wypożyczenie tej książki - widzę jakieś podobieństwo między mną a główną bohaterką ^^

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapowiada się bardzo ciekawie. Ponad to wydawnictwo Egmont jest jednym z moich ulubionych, także na pewno sięgnę po tę powieść.
  Pozdrawiam ^^

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!