czwartek, 13 maja 2021

Malowane henną - Alka Joshi

Po ucieczce od męża i od życia w zapadłej wsi Lakszmi pokonuje drogę, która ostatecznie doprowadzi ją do Dźajpuru, rozedrganego kolorami i dźwiękami Różowego Miasta, i do pozycji wybitnej hennistki.

Jako słynąca z niepowtarzalnych wzorów rozchwytywana artystka i powierniczka kobiet z najwyższych kast poznaje ich najgłębiej skrywane tajemnice, lecz nikomu nie może zdradzić swojej… Zawiść i plotki mogłyby zniszczyć jej reputację i unicestwić marzenie o niezależności.

Ekscytujący bohaterowie, działająca na wyobraźnię symbolika i soczysty styl tej powieści otwierają przed nami drzwi do świata zarazem barwnego, pasjonującego i okrutnego. Ta historia jest tak sugestywna, że pozwala poczuć chłodny dotyk henny na skórze, słodycz kardamonowych rabri na języku i aromat egzotycznych olejków w powietrzu.

 

Do tej pory nie sięgałam po książki, których akcja rozgrywała się w Indiach. Były to lektury, po które z chęcią sięgała moja mama i to z nią mi się zawsze one kojarzyły. Lata minęły, a ja zaczęłam nabierać chęci, aby poznać taką książkę. Idealnie się złożyło, że na polskim rynku ukazała się książka Joshi Alka. Zachęcił mnie do niej opis, okładka, a także polecenie przez Reese Witherspoon. Zabrałam się, więc za czytanie „Malowane henną”.

Książka „Malowane henną” okazała się być moim takim pierwszym krokiem do poznania nowej kultury. Do tej pory nie wiedziałam zbyt wiele o życiu w Indiach w latach pięćdziesiątych. Dzięki tej książce dowiedziałam się wielu rzeczy, który były dla mnie ciekawe i powodowały, że chciałam więcej. Ta książka to niesamowita podróż przez kawałek życia hinduski, która próbowała żyć bez męża i osiągnąć zawodowy sukces.

Jestem zafascynowana historią, którą miałam okazję przeczytać. Pokazała mi coś nowego, czyli życie w Indiach. Czytałam ją z wielkim zainteresowaniem. Sprawiała, że na te kilka godzin odrywałam się od świata rzeczywistego i myślałam tylko o życiu Lakszmi. Lekkość czytania i arcyciekawa historia to zdecydowanie cechy tej książki. Wydaje mi się, że ta książka będzie początkiem mojego zainteresowania kulturą hinduską. A już teraz czekam na kolejną część poznanej przeze mnie historii.

Ocena 5,5/6 

6 komentarzy:

 1. O życiu w Indiach nie wiem zbyt wiele, więc ta książka wydaje się mi interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 2. To kraj o wielu obliczach Chętnie dowiem się o nim czegoś więcej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam żadnej książki, w których akcja rozgrywała się w Indiach, dlatego z czystej ciekawości chętnie zaznajomię się z powyższym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 4. To może być faktycznie ciekawa książka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mówię nie, ale chyba na razie ją sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Trochę już słyszałam o tej książce, dla mnie Indie są fascynujące, chętnie kiedyś przeczytam tę powieść. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!