środa, 21 lipca 2021

Więcej niż człowiek - Theodore Sturgeon

Prostaczek, który jest telepatą i może zniszczyć człowieka samym spojrzeniem. Dziewczyna, która siłą woli przesuwa przedmioty. Bliźniaczki, które potrafią się teleportować na dowolną odległość. Dziecko z zespołem Downa, które ma umysł geniusza. Chłopak, który dzięki swoim zdolnościom mógłby rządzić światem, ale jest zupełnie pozbawiony zasad moralnych. Sześcioro wyrzutków obdarzonych niezwykłymi talentami łączy się w jedną osobowość, Homo gestalt. To kolejny etap w ewolucji – nadczłowiek. Czy ta wspólnota odniesie się z pogardą do zwykłych ludzi i ich sobie podporządkuje? Czy odnajdzie w sobie miłość i będzie działać dla dobra ludzkości?

 
 
 
 

Przez lata uwielbiałam sięgać po książki fantasy. Jednak rzadko kiedy sięgałam po książki należące do gatunku science fiction. Do przeczytana większej ilości historii z tego gatunku zachęciła mnie seria wydawana przez Dom Wydawniczy Rebis. Książki wydawane w serii pod tytułem „Wehikuł czasu” to klasyki gatunku, z którymi wcześniej nie miałam okazji się zapoznać. Nadrabiam je dzięki tej serii. Najnowszą książką wydaną w tym cyklu jest „Więcej niż człowiek” i to właśnie ją niedawno przeczytałam.

Już tytuł książki „Więcej niż człowiek” zasugerował mi, że będę mieć do czynienia z jakimiś modyfikacjami ludzkości. Opis książki potwierdził moje przypuszczenia, gdyż przeczytałam w nim o nadczłowieku. To wszystko sprawiło, że byłam bardzo ciekawa lektury. Tak mnie to zainteresowało, że nawet nie zauważyłam kiedy przeczytałam kilkadziesiąt stron. Moja ciekawość napędzała moje tempo czytania, a sama historia sprzyjała szybkiemu czytaniu. To co wymyślił autor tej książki nadal wywołuje u mnie szok i podziw wyobraźni.

„Więcej niż człowiek” to książka, która mnie zaszokowała swoją historią. Przedstawiła kolejną formę człowieka, czyli nadczłowieka w bardzo ciekawy sposób. Jestem zadowolona z lektury i cieszę się, że wydawnictwo zaczęło wydawać klasyki science fiction, gdyż dzięki temu poznałam już dużo dobrych historii z tego gatunku.

Ocena 5/6 

5 komentarzy:

 1. Wydaje mi się, że czytam bardzo mało książek z gatunku science-fiction, ta książka mnie zainteresowała i chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzja mnie zaintrygowała. Krótka i treściwa. Nie wykluczam, że sięgnę . Pozdrawiam po zalatanym dniu - 52 minuty na zewnątrz. Dokończyłem Podróż Ludzi Księgi Olgi Tokarczuk. Pozdrawiam serdecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Początkowo stwierdziłam, że to książka nie dla mnie, ale teraz myślę, że dałabym jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Poczekam na propozycję spoza tego gatunku czytelniczego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi intrygująco, choć niezbyt często sięgam po takie książki, ale mam bliską koleżankę, która lubi podobne klimaty, więc może jej polecę tę lekturę. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!!