Od zawsze uważałam się za umysł ścisły. Nic więc dziwnego, że w szkole właśnie ścisłe przedmioty lubiłam, a za tymi humanistycznymi nie przepadałam. Najgorzej było z historią. Te lekcje zawsze mi się niezmiernie dłużyły. Po latach, czasem mi głupio, że tak mało pamiętam z tych lekcji, lecz staram się uzupełniać swoją wiedzę. Znalazłam na to dobry sposób. Czytam książki, które sprawiają, że nie chce się od nich oderwać, a fakty historyczne same zostają w moje głowie. Do takich książek należy między innymi seria „Prawdziwe historie”. Uwielbiam po nią sięgać, więc to oczywiste, że przeczytałam najnowszą książkę należącą do niej, czyli „Dzieci Getta”.
Książkę „Dzieci Getta” stworzyła Magda Łucyan. Już miałam okazję poznać książkę napisaną przez tą panią. Tak jak poprzednią, tak i tą stworzyła na podstawie przeprowadzonych wywiadów. Oprócz opowieści prowadzonej przez autorkę znajdziemy tu także cytaty słów bohaterów. Mamy więc styczność z realnymi słowami ludzi, którzy przeżyli piekło w getcie. Wydaje mi się, że to jeszcze bardziej wpływa na emocje czytelnika. Stwarza to większy kontakt z tymi ludźmi i ich historią, co wywoływało we mnie jeszcze większe poruszenie.
„Dzieci Getta” to niesamowita książka, którą warto przeczytać. Pokazuje prawdziwe historie, prawdziwe życie w getcie, którego wielu z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić. Lektura wywołała we mnie wiele emocji, a do tego czegoś nauczyła. Historie dzieci żyjących w getcie na pewno zostaną w mojej głowie na długo.
Na pewno nie przejdę obok niej obojętnie :)
OdpowiedzUsuńRównież nie przejdę obojętnie. Na swoim blogu recenzowałem między innymi : Leon Leyson - Chłopiec z listy Schindlera, Bogdan Bartnikowski - Dzieciństwo w pasiakach, Jolanta Sowińska - Gogacz - Mały Oświęcim - Dziecięcy obóz w Łodzi, Max Czornyj - Córka nazisty, i Mario Escobar - Kołysanka z Auschwitz - jednak na tę ostatnią pozycję bym uważał - ktoś znajomy, znający historyka z pracującego w Muzeum w Ośięcimiu , - powiedział, że Escobara książka nie jest do końca "dobra". Pozdrawiam !
OdpowiedzUsuńNie wiem jeszcze kiedy, ale na pewno przeczytam tę książkę. To tematyka, która interesuje mnie od wielu lat.
OdpowiedzUsuńTa książka będzie na pewno przeze mnie czytana.
OdpowiedzUsuńWłaśnie będę o niej pisać w następnej notce, we wtorek. Naprawdę robi wrażenie, książka z rodzaju tych, których nigdy za wiele.
OdpowiedzUsuń